logozsm1

zbiorowy patron
Zespołu Szkół Mechanicznych
w Namysłowie

foto1W dniu 1 września 1939r, w chwili rozpoczęcia wojny, armia polska zmobilizowała niemal milion żołnierzy. Dokładnej liczby polskich żołnierzy walczących w kampanii wrześniowej nie można ustalić gdyż proces mobilizacji i nabór ochotników trwał praktycznie do końca września. Mimo przygniatającej przewagi nieprzyjaciela i konieczności obrony przed natarciem ze wszystkich stron, armia polska broniła się przez 35 dni. Do 28 września broniła się Warszawa, ponad miesiąc polski garnizon na Helu. Ostatnia bitwa z wojskami niemieckimi miała miejsce 5 października.

foto3Aczkolwiek armia polska - wobec bezczynności aliantów - stała na straconej pozycji zadała wrogom dotkliwe straty. Poległo lub zaginęło około 14 tys. żołnierzy niemieckich, zniszczono lub poważnie uszkodzono 674 niemieckie czołgi, 319 samochodów pancernych, strącono około 230 samolotów. Armia Czerwona straciła (zabitych i zaginionych) około 2,5 tys. żołnierzy, 150 wozów bojowych i 20 samolotów. Polska przez wiele tygodni wiązała znaczne siły niemieckie, czego nie wykorzystali alianci, ponadto konieczność uzupełnienia przez Niemców sprzętu zniszczonego w Polsce dawała Wielkiej Brytanii i Francji czas na przygotowanie się do obrony.

foto2Bilans strat

Straty polskie w walkach z Niemcami wyniosły ok. 70 tys. poległych, 130 tys. rannych i zaginionych i 420 tys. wziętych do niewoli. Straty w walce z Armią Czerwoną wyniosły od 6 do 7 tys. poległych i zaginionych, do niewoli wzięto około 250 tys. Na Węgry przedostało się 40 tys. żołnierzy, do Rumunii 30 tys. żołnierzy, do krajów nadbałtyckich (Litwa i Łotwa) 15 tys. żołnierzy.

uks

leonardo